Home » The Fourteenth Oxford Institute » Working Group Rosters for 2018 Institute

Working Group Rosters for 2018 Institute

Advertisements

1. BIBLICAL STUDIES

Conveners: Teddy Kalongo & Karen Strand Winslow

Appler, Deborah
Bowen, Nancy
Bridgeman, Valerie
Day, Linda
Ferrer, Pablo
Forster, Dion
Garcia, Paulo Roberto
Grinter, Thomas
Harland-Davies, Catrin
Holmes, Laura
Kirk-Duggan, Cheryl
Lyons-Pardue, Kara
Okyere, Kojo
Phillips, Peter
Schlimm, Matthew
Shin, SuJung
Thompson, Richard
Unsworth, Janet
Wall, Robert
Works, Carla


2. ECUMENICAL STUDIES

Conveners: Edgardo Colón-Emeric & Tim Macquiban

Campbell, Ted
Devadhar, Sudarshana
Franklin-Ross, Tony
Gorman, Mark
Loyer, Kenneth
McCormick, Steve
McDonald, William
Song, Sung Jin
Thaarup, Jørgen
Thorsen, Donald
Westerfield Tucker, Karen

Other Participants/Responders in Group:

Tau, Kyle


3. INTERRELIGIOUS STUDIES

Conveners: Robert Hunt & Jong Chun Park

Chhunaga, Simon Van Lal
Hanshaw, Mark
Khawsiana, Khin Maung Yee
Pickard, Bonni-Belle

Other Participants/Responders in Group:

Henry-Crowe, Susan T.


4. METHODIST HISTORY

Conveners: Teresa Fry Brown & Martin Wellings

Abraham, William
Annese, Andrea
Bruno, Daniel
Coitinho, Mirtha
Dagan, Gbokanle
Dharmaraj, Glory
Dodrill, Jonathan
Dreff, Ashley  USA
Flores, Daniel
Gondongwe, Kennedy
Hoskins, Steven
Lenton, John
Lewis, William
Mullins, David
O’Brien, Glen
Pedlar, James
Richey, Russell
Watson, Kevin
Woolley, Tim
Yip, Francis

Other Participants/Responders in Group:

Day, Alfred
Dean, Jonathan (plenary panel presentation)


5. MISSION AND EVANGELISM

Conveners: Arun Jones & Stephen Gunter

Bailey, George
Dalton, Ron
Hartley, Benjamin
Jackson, Jack
Meade, Joan
Orton, Andrew
Parish, Alex
Park, Joon-Sik
Pieterse, Henk
Scott, David
Stubbs, Jonathan
Teasdale, Mark
Tzan, Douglas
Wingeier-Rayo, Philip

Other Participants/Responders in Group:

Carter, Kenneth (plenary panel presentation)
Jabanesan, Albert (plenary presentation)
Pope-Levison, Priscilla (plenary presentation)


6. PRACTICAL THEOLOGY

Conveners: Matthew Charlton & Peggy Kabunde

Alvizo, Xochitl
Armistead, Kathy
Hagiya, Grant
Marsh, Jill
McAlilly, William
Nyengele, Fulgence
Rankin, Stephen
Saenz, Ruben
Simeone, Ines
Stone, Bryan
Torio, Pedro
Zavala-Chaparro, Pedro

Other Participants/Responders in Group:

Olson, Harriett-Jane
Phillips, Nichole (plenary presentation)


7. THEOLOGICAL EDUCATION

Conveners: Jeff Conklin-Miller & Jane Leach

Heath, Elaine
Hendriks, Stephen
Kumalo, Raymond
Marsh, Clive
Movafagh, Hilde
Nascimento, Amos
Park, HiRho
Phillips, Thomas
Rao, Naveen
Storey, Peter

Other Participants/Responders in Group:

Andiñach, Pablo (plenary presentation)
Cape, Kim (preach Covenant Service)
Pak, Sujin (plenary panel presentation)
Wolfe, Tom


8. THEOLOGY AND ETHICS

Conveners: Jimmy Dube & Sondra Wheeler

Castelo, Daniel
Eberhart, Timothy
Garnett, James
Kent, Elizabeth
Kim, Sungwon
Luria Vaai, Upulu
Maia, Filipe
Renders, Elizabete
Renders, Helmut
Rieger, Joerg
Singh, Ivy
Turner, Philip
Withrow, Lisa

Other Participants/Responders in Group:

Abrahams, Ivan (preside Covenant Service)
Chinonyerem Ekebuisi (plenary panel presentation)
Lancaster, Sarah (plenary presentation)


9. WESLEY STUDIES

Conveners: Geordan Hammond & Julie Lunn

Bounds, Chris
Bryant, Barry
Chilcote, Paul
Clapper, Gregory
Collins, Kenneth
Cunningham, Joe
Danker, Ryan
Dedji, Valentine
Kawira Mugambi, Diane
Laporta, Hector
Maddox, Randy
Oconer, Luther
Stalcup, Erika
Turner, Michael
Tyson, John

Other Participants/Responders in Group:

Schuler, Ulrike (plenary panel presentation)


10. WORSHIP AND SPIRITUALITY

Conveners: Ron Anderson & Brent Peterson

Albin, Tom
Clarke, Martin
Grimm, Tammie
Knudsen Langdoc, Maureen
Liu, Gerald
Lunn, Andrew
Maddix, Mark
Shin, Daniel
Smith, Jennifer

Other Participants/Responders in Group:

Thaarup, Charlotte

Advertisements